vineri, iulie 3, 2020

Primăria municipiului Medgidia organizează în perioada 02 – 05 mai 2019, pe Stadionul Municipal „Iftimie Ilisei”, cea de-a treia ediție a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX, Medgidia 2019.

Ziua I – Joi, 02 mai
18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din municipiul Medgidia, cu plecare din poarta stadionului din str. Poporului – str. Rahovei – str. Tineretului – Str. Decebal – str. Tudor Vladimirescu – Str. Republicii – Str. Poporului – acces Poarta Stadion Municipal;
19:00 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
19:30 – 19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice – DAPYX
19:45 – 20.00 Retragerea asociațiilor de reconstituire istorică de pe stadion;
20:00 – 23:00 Momente artistice susținute de ansambluri de dans naționale și internaționale; Prezentator: Dan Cojocaru.

Ziua II – Vineri, 03 mai – perioadă reconstituită – ANTICHITATE
10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul;
15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antică şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 – 17:30 Dansuri antice;
17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor, lupte de gladiatori în arenă;
18:00 – 18:20 Prima bătălie: Ultima luptă a regelui Dapyx;
18:20 – 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor;
18:50 – 19:20 Dansuri și ritualuri antice;
19:20 – 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Damian & Brothers, Tharmis Orchestra, Taraful din Clejani;
Prezentator: Mircea Taiss.

Ziua III – Sâmbătă, 04 mai – perioadă reconstituită – ANTICHITATEA TÂRZIE ȘI EVUL MEDIU
10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
15:30 – 16:45 Echiparea combatanţilor reprezentativi pentru Antichitatea Târzie și Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Antichitatea Târzie și Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
17:20 – 18:30 Lupte demonstrative, reconstituire bătălii, Lupta de la Adrianopole între goți și legionarii târzii pentru Antichitatea Târzie;
18:30 – 19:30 Lupta medievalilor cu otomanii pentru perioada Evului Mediu;
19:30 – 20:00 Salutarea publicului, ședință foto, ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere;
20:00 – 23:00 Concert: Orchestra Națională Valahia, dirijor Marius Zorilă, Lavinia Goste, Ansamblul Plăieșii și Nicolae Gribincea, Petrică Mîțu Stoian
Prezentator: Văru’ Săndel.

Ziua IV – Duminică, 05 mai – perioadă reconstituită – EPOCILE MODERNĂ ȘI CONTEMPORANĂ
10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul și fotografii;
15:30 – 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din perioada Unirii Principatelor și din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
16:30 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
17:00 – 17:20 Prezentarea asociației care reconstituie perioada Unirii Principatelor și a echipamentului militar;
17:20 – 18:30 Prezentarea asociațiilor care reconstituie perioada din Primul Război Mondial, prezentare de uniforme, arme, echipamente și simularea unei bătălii;
18:30 – 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului;
19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului;
19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne și invitarea publicului în arena stadionului;
19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne;
19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
20:00 – 23:00 Concert: Smiley, Elena Ghoerghe, Irina Rimes;
Prezentator: Aurelian Temișan;
23:00 – 23:30 Foc de artificii.

Asociațiile de reconstituire istorică participante:
1. Asociația Culturală Tomis din Constanța împreună cu colaboratori din grupul din Medgidia și Asociația „Edelweiss Ost” din București;
2. Asociația Cavalerul Danubian din Craiova;
3. Truverii;
4. Asociația Amicii Muzeului din Zalău;
5. Asociația Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana din Brașov;
6. Asociația Tradiția Militară din București;
7. Asociația Castrum Novis din Sibiu;
8. DVX Anticae din Bulgaria;
9. Mos Maiorum Ulpiae Serdicae din Bulgaria;
10. Ordinul Cavalerilor de Mediaș;
11. Cavaleria teutonă;
12. Vulturii din Țara Calatei;
13. Asociația Enciclopedia Dacică din Alba Iulia;
14. Asociația Tradiții Ostășești din București;
15. Grupul de dans „Balkandzhiyche” din Bulgaria;
16. Asociația Astra Dobrogeană;
17. Asociația Dobrogea Străbună;
18. Cercetașii marini din Constanța și Medgidia.

0 Comentarii

Lasă un comentariu

Folosim cookie-uri pentru analiza traficului pe pagini și produse și menținerea setărilor. (ex: Funcția "Ține-mă minte" sau setări legate de GDPR).

Salvat!
Setări confidențialitate


  • wordpress_gdpr_cookies_allowed
  • wordpress_gdpr_cookies_declined
  • PHPSESSID

Refuz toate
Accept toate